R.I.S. OÜ Retail & Industrial Solutions
Firmast Uudised Tooted Partnerid Kontakt

RFID – Radio Frequency Identification

RFID on raadiolainetel põhinev tehnoloogia, millega on võimalik seadmeid ja esemeid märgistada ning jälgida. Kõige lihtsam oleks võrrelda RFID tehnoloogiat triipkoodiga. Triipkoodi asemel on kiibid, mis sisaldavad unikaalset koodi (vm informatsiooni) sarnaselt triibule. Küll aga pole RFID kiipide lugemiseks vaja otsenähtavust lugejaga, see on RFID kõige suurem eelis triipkoodi ees. See tähendab, et hulga kaupade kohta informatsiooni lugemiseks ei ole vaja vajadust need ükshaaval läbi käia, vaid piisab kogumi skanneerimisest RFID lugejaga. Näiteks on kliendil võimalik poes osteldes laduda korv kaupa täis, ning kassas peale lugejast möödumist on teada milliseid tooteid ja kui palju on korvis. Samuti võib RFID kiipe kasutada logistikakeskustes nii taara, kauba kui ka kaubaaluste liikumise jälgimiseks ning juhtimiseks.

RFID kiibid koosnevad kahest osast, juhtkiibist ning antennist. Juhtkiip võimaldab salvestada endasse erineval hulgal andmeid ning antennid võtavad vastu ja edastavad informatsiooni. RFID eeliseks on see, et passiivsed kiibid ei vaja andmete liigutamiseks energiaallikat. Energia võetakse lugeja raadiolainete poolt tekitatud induktsioonist ning selle abil saadetakse kiibil olevad andmed lugejasse tagasi. Erinevalt triipkoodist, on RFID kiibid palju vastupidavamad kriimustustele ja muule sarnasele kohtlemisele kuna kiibid on tavaliselt ümbritsetud tugeva plast või metall kestaga ning need kannatavad nii pesu kui ka kuumust, mille puhul triipkood juba hävineks.

 

Kiipe on kolme tüüpi:

Aktiivsed kiibid kasutavad vooluallikat signaalide saatmiseks, muutes lugemiskauguse märgatavalt suuremaks. Aktiivsed kiibid võimaldavad andmeid saata iga natukese aja tagant. Aktiivsete kiipide lugemiskaugus võib olla isegi kuni 100 meetrit.

Passiivsed kiibid on aga ilma igasuguse vooluallikata ning sõltuvad ainult lugeja poolt tekitatud raadiolainetest, vähendades lugemiskaugust kuid samas võimaldades väga erinevaid paigaldusi. Passivsete kiipide lugemiskaugus on olenevalt sagedusest mõnest meetrist kuni 10 meetrini.

Kolmas tüüp on hübriid nii aktiiv kui passiiv kiipidest, andmete edastamiseks kasutatakse lisa vooluallikat et suurendada lugemis kaugust, mis oleneb pool-passiivsetel kiipidel suuresti ehitusest ning aku suurusest.

 

Kiipide lugemiseks ja kirjutamiseks saab enamasti kasutada ka samu seadmeid. Küll aga tuleb pöörata tähelepanu sellele, et iga kiip sisaldaks endas unikaalset koodi, mis on võimalik lasta juba tehases kiibile juurde kirjutada. Kõik muu informatsioon on aga muudetav vastavalt vajadusele RFID kirjutamise kaudu. Lisaks – infomaht tunduvalt suurem kui triibus. Saab samale kiibile kirjutada kauba seerianumbri, parim enne säilivusaja, partii tunnuse, info tootmise kothta, jms


Lahendused

  Seadmed
R.I.S. OÜ    Tel: +372 651 66 80     Skype: ris_office     E-post: